Menu:

STRONA GŁÓWNA

KATOWICE

MP3

GRY

SETY

PROGRAMY

Aby strona działała poprawnie zaleca się korzystanie z przeglądarki Mozilla Firefox.


 

KATOWICE

 

...:: HISTORIA ::...

...:: WSPÓŁCZESNOŚĆ ::...

...:: WIEŻOWCE ::..

 

...:: INWESTYCJE ::...

...:: TRASY ROWEROWE ::...

...:: GALERIA ::...


Lata międzywojenne

Lata międzywojenne były okresem intensywnego rozwoju. Z prowincjonalnego ośrodka przemysłowego Prus stały się największym centrum gospodarczym w Polsce, stolicą najbogatszego regionu. W 1924 r. były siedzibą aż 53 banków, 14 zagranicznych przedstawicielstw dyplomatycznych i kilku międzynarodowych koncernów. Wraz z przypływem kapitału wzrastały nowe obiekty i dzielnice, w 1926 r. wybudowano nowoczesne lotnisko na Muchowcu. Szczególnie rozbudowywano południową część miasta, powstawały luksusowe osiedla willowe, monumentalne budowle sakralne oraz pierwsze w Polsce wieżowce: Dom profesorów Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych i Drapacz Chmur.
Na początku września 1939 z Katowic wycofały się wojska polskie, natomiast do starć na niewyjaśnioną do dziś skalę między wojskami niemieckimi a harcerzami polskimi doszło w okolicach Wieży Spadochronowej w Parku im. Tadeusza Kościuszki, w okolicach Rynku, kościoła ewangelickiego, Domu Powstańca i w rejonie Placu Wolności. W piątek wieczorem 8 września 1939 Niemcy otoczyli i podpalili synagogę oraz okoliczne domy, do osób usiłujących uciekać z palących się budynków strzelali. Tej samej nocy aresztowali, a następnie rozstrzelali około 30 osób narodowości polskiej i żydowskiej jako podpalaczy. Kolejnym krokiem było aresztowanie księży polskich i byłych śląskich powstańców. W ciągu kilkunastu dni po zajęciu miasta, Niemcy bez sądu zamordowali na terenie dzisiejszego Rynku i w Lasach Panewnickich kilkuset Polaków, których następnie pochowali na cmentarzu w Katowicach Panewnikach.
  Wieża spadochronowa

Górny Śląsk, w przeciwieństwie do większości polskich terenów, został włączony bezpośrednio do III Rzeszy, a nie do Generalnego Gubernatorstwa, Katowice zaś stały się siedzibą władz rejencji, potem natomiast prowincji górnośląskiej. W tym okresie Katowice stały się również siedzibą okręgowych władz partii nazistowskiej, a także centralą gestapo.
W okresie okupacji niemieckiej starano się zniszczyć wszystkie ślady polskości i śląskości Katowic, w mieście: zmieniono nazwy ulic, rozebrano nowoczesny gmach Muzeum Śląskiego, usuwano pomniki i płyty pamiątkowe, np. pomnik Moniuszki.
 

Poprzednia strona    1   2   3   4    Następna strona
 

 

Polecane linki:

  www.um.katowice.pl
  www.gkw.katowice.pl
  www.fmt.com.pl
  www.energymix.pl
  www.allegro.pl

Licznik:

  Jesteś :

  gościem na tej stronie!

Księga gości:

  Dodaj wpis
  Pokaż wpisy

Kontakt:

  GG: 8124134
  E-mail: Wyślij list

 

Copyright © 2006 by Marcin Synowiec. Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.