Menu:

STRONA GŁÓWNA

KATOWICE

MP3

GRY

SETY

PROGRAMY

Aby strona działała poprawnie zaleca się korzystanie z przeglądarki Mozilla Firefox.


 

KATOWICE

 

...:: HISTORIA ::...

...:: WSPÓŁCZESNOŚĆ ::...

...:: WIEŻOWCE ::..

 

...:: INWESTYCJE ::...

...:: TRASY ROWEROWE ::...

...:: GALERIA ::...


Przed uzyskaniem praw miejskich

Pierwsza wzmianka o Katowicach pojawiła się w zapisach księdza Kazimierskiego, wizytatora parafii boguckiej w 1598 r. Historię miasta wyznaczają jednak losy kilku znacznie wcześniejszych słowiańskich osad rolniczych z XIV i XVI w. oraz kuźnic żelaza, będących obecnie jego dzielnicami. To te ostatnie - powstałe w miejscach występowania płytko zalegających rud żelaza - zadecydowały o rozwoju przemysłu na terenach, które jeszcze do niedawna pokrywały leśne i bagniste ostępy, poprzecinane gęstą siecią rzek. Oczywiście wraz z kuźnicami powstawały osady - i taki rodowód mają dzisiejsze Katowice. Usytuowana nad brzegiem rzeki Rawy Kuźnica Bogucka została wspomniana po raz pierwszy w 1397 r. i był to jeden z najstarszych zakładów tego typu w Polsce. Funkcjonował aż do XVIII w., w którym pojawiły się wielkie piece hutnicze. Poza Kuźnią Bogucką w okolicy istniały jeszcze trzy podobne zakłady: załęski, szopieński i roździeński. Z tym ostatnim związana jest postać Walentego Roździeńskiego, autora poematu "Officina ferraria abo huta i warsztat z kuźniami szlachetnego dzieła żelaznego". Podobny rodowód ma kilka innych katowickich dzielnic.
  Kościół Mariacki

Jednak najstarszą katowicką dzielnicą jest Dąb, o którym dokumenty wspominają już w 1299 r. Należał on przez kilkaset lat do klasztoru Bożogrobców w Miechowie. Trudno jednoznacznie ustalić pochodzenie nazwy miasta. Prawdopodobnie wywodzi się ona od imienia (przezwiska) pierwszego osadnika: dzierżawcy Kata, bądź od słowa "kąty" - tak nazywano kiedyś chaty zagrodników, pracujących przy wyrębie i przewożeniu drewna do kuźnicy bogucickiej.
W połowie XVI w. na obszarze nadanym Kuźnikom pojawiło się osadnictwo rolnicze o charakterze zagrodowym. Około 1580 r. kuźnik bogucki Andrzej założył na swoim gruncie wieś zagrodniczą Katowice, wzmiankowaną w protokole wizytacji parafii boguckiej z 1598 r. jako "villa nova" - nowa wieś, a przez kilka następnych stuleci osady rolnicza i kuźnicza zgodnie egzystowały obok siebie.
Rozwój wsi Katowice rozpoczął się wraz z budową berlińskiej kolei (1848), wiodącej do Mysłowic. Przełomowe znaczenie dla rozwoju Katowic miało przejęcie dóbr ziemskich przez rodzinę Wincklerów. Szybka industrializacja i rozbudowa linii komunikacyjnych sprzyjały urbanizacji wsi.

Poprzednia strona    1   2   3   4    Następna strona
 

 

Polecane linki:

  www.um.katowice.pl
  www.gkw.katowice.pl
  www.fmt.com.pl
  www.energymix.pl
  www.allegro.pl

Licznik:

  Jesteś :

  gościem na tej stronie!

Księga gości:

  Dodaj wpis
  Pokaż wpisy

Kontakt:

  GG: 8124134
  E-mail: Wyślij list

 

Copyright © 2006 by Marcin Synowiec. Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.